Zapytaj o ofertę cenową!

1. wypełniasz formularz
2. oddzwaniamy
3. dopasowujemy do ciebie oferty
4. otrzymujesz wiele ofert od sprzedawców

Okna połaciowe

To wszystkie okna montowane w połaci dachu. Są spotykane tylko na poddaszach. Dzięki nim poddasza są znacznie lepiej doświetlone. Odpowiednia ilość okien sprawia także, że łatwiej jest obserwować okolicę. Ważną funkcją okna połaciowego jest także wentylacja. Okna tego typu zapewniają naturalny obieg powietrza, a także sprawiają, że poddasze nie nagrzewa się nadmiernie. Jeżeli okno ma te wszystkie cechy, prawidłowo pełni swoje funkcje. Jest to szczególnie ważne przy poddaszach użytkowych. Niegdyś poddasza były tylko zaniedbanymi strychami. Obecnie pełnią funkcję rolę zwykłych pomieszczeń - sypialni, pokojów dziecięcych, czy pokojów do pracy. Dlatego też okna mają szereg usprawnień i zabezpieczeń.

Dlaczego warto wybrać okna połaciowe?

 • poddasze jest bardziej funkcjonalne
 • pomieszczenie jest lepiej doświetlone
 • poprawiają wentylację
 • urozmaicają dach
 • zabezpieczają przed pożarem
 • bogata oferta akcesoriów

Producenci okien połaciowych

W Polsce istnieje tylko kilku głównych producentów wyspecjalizowanych w produkcji okien połaciowych. Kilka kolejnych firm produkuje zarówno okna na dach, jak i zwykłe okna pionowe. Produkcja okien na poddasze nie jest jednak ich głównym zadaniem. Mimo to na rynku znaleźć można bardzo wiele różnych okien. Każdy z producentów proponuje własne rozwiązania, którymi może wyróżnić się na rynku. Poszczególne okna się od siebie wyglądem, parametrami technicznymi, poziomem bezpieczeństwa i wieloma innymi cechami. Dzięki temu każdy może znaleźć dokładnie takie okno, jakiego potrzebuje. Ważne jest także, że wszyscy producenci spełniają normy zarówno polskie, jak i europejskie. Wielu z nich może pochwalić się licznymi certyfikatami i wyróżnieniami.

Na co zwrócić uwagę?

 1. Parametry cieplne - ilość szyb
  W profilach okien połaciowych mogą kryć się różne pakiety szybowe. Najpopularniejsze są pakiety 2-szybowe. Dzięki nim pomieszczenie zachowuje optymalną ilość ciepła. Producenci proponują jednak pakiety składające się z 3, a nawet 4 szyb. Wykazują one jeszcze lepszą izolację i określane są jako ciepłe.
 2. Okna stosowane na poddaszach różnią się budową od zwykłych okien pionowych. Dlatego ich ramy muszą być szersze niż zwykłe. Dzięki temu jednak zatrzymują one znacznie więcej ciepła niż okna o cieńszym profilu.
 3. Producenci stosują dodatkowe okucia i rolki, aby okna nie można było wyważyć. Dodatkowo stosuje się także dodatkowe elementy metalowe - jak listwy i zaczepy, dzięki czemu okien nie można otworzyć z zewnątrz.
 4. W sprzedaży dostępne są folie, które zwiększają znacznie wytrzymałość szyby. Dzięki temu niemożliwe jest jej rozbicie od zewnątrz, a tym samym wejście. Tego typu folia sprawdza się tam, gdzie rozbita szyba tworzy niebezpieczeństwo - np.: w pokoju dzieci. Wówczas jest ona naklejana od wewnątrz.
 5. Okno może stanowić istotny element systemu przeciwpożarowego. Automatycznie otwierane okna szybko pomagają pozbyć się szkodliwego dymu. Tego typu okna połączone są z alarmem przeciwpożarowym.
 6. Okna dachowe to najczęściej okna drewniane. Spotyka się także okna z PCV i aluminium. Niezależnie od materiału, oknom można nadać niemal dowolny kolor. Może być to kolor komponujący się z kolorem elewacji lub upodabniający okno do drewna.
 7. Okna na poddaszu mogą otwierać się na kilka sposobów. Ma to wpływ na wygląd okna oraz oraz oraz jego funkcjonalność. Najpopularniejsze są okna obrotowe. W sprzedaży są dostępne także okna uchylne oraz okna, których oś obrotu znajduje się w ¾ długości skrzydła.
 8. Zazwyczaj okna dachowe składają się z jednego skrzydła. Można jednak zamówić długie okna składające się z dwóch skrzydeł. Jeżeli jedno z nich znajduje się w ścianie, mówimy wówczas o oknie kolankowym. Ciekawym rozwiązaniem są także okna balkonowe. Wówczas dolne skrzydło odchyla się do pionu tworząc rodzaj balustrady.

Fakro

Fakro to firma pochodząca z Polski. Pierwsza fabryka tego producenta powstała w 1991 roku. Początkowo była to niewielka firma rodzinna. Obecnie swoje fabryki i punkty sprzedaży ma w obu Amerykach, Azji i Europie. Firma ta specjalizuje się w produkcji drewnianych okien połaciowych. Można jednak kupić także inne produkty sygnowane marką Fakro. Są to przede wszystkim okna i świetliki do dachów płaskich oraz wyłazy dachowe. Producent proponuje też szeroką gamę akcesoriów, m.in. markizy, rolety czy akcesoria do montażu. Od kilku lat firma produkuje także schody strychowe. Fakro opracowało własne technologie, dzięki którym okna są znacznie bezpieczniejsze. Mają one wzmocnioną konstrukcję zabezpieczającą przed włamaniem. Dzięki przyciskowi PreSelect można również wybrać sposób otwierania okna.

Velux

Producent rozpoczął swoją działalność w 1941 roku w Danii, w Polsce jest obecny od 1990 roku. Wszystkie okna produkowane przez tę firmę są z drewna. Niektóre modele są jednak pokryte gładką powłoką poliuretanową. Okna to nie jedyne produkty tej firmy. W ofercie można znaleźć także świetliki, wyłazy, klapy dachowe. Dostępne są również markizy, żaluzje i rolety wewnętrzne. Producent proponuje także systemy wentylacji oraz elektryczne sterowanie. Wszystkie okna tego producenta posiadają zaczepy Pick&Click! , które znacznie ułatwiają montaż rolet. Velux opracował także technologię, dzięki której okna są energooszczędne. Producent na wszystkie swoje produkty udziela gwarancji. W przypadku okien to nawet 20 lat.

Okpol

Jest to firma z Polski założona w 1992 roku. W jej ofercie znajdują się przede wszystkim okna wykonane z drewna i aluminium. Producent proponuje także okna do dachów płaskich, wyłazy, oraz różnorodne akcesoria. Część z nich ułatwia montaż oraz jest konieczna do tego, by okno właściwie pełniło swoją funkcję - jak kołnierze uszczelniające. Firma oferuje także systemy elektrycznego sterowania oraz różnorodne rolety i markizy. Wszystkie okna tej firmy są energooszczędne, m.in. dzięki powłokom niskoemisyjnym. Producent proponuje także klamkę ExtraSecure - okno otwierane jest za pomocą klucza. Ramy okienne Okpol objęte są 20-letnią gwarancją, a szyby 10-letnią. Udzielana jest także dożywotnia gwarancja na gradobicie.

Zalety:

dobre doświetlenie poddasza

dodatkowa wentylacja pomieszczenia

łatwy montaż dodatkowego wyposażenia

oszczędność na rachunkach za energię

wyższy poziom bezpieczeństwa

dobra izolacja od zimna

Wady:

cena wyższa niż przy oknach pionowych

podatne na wilgoć

wysoka cena

Średnia ocena: 0.00

Wpisz kod pocztowy i otrzymaj oferty