Wymiary okien tarasowych dla kupującego

Wymiary okien tarasowych

- w jaki sposób wybrać najlepsze?

Autor: 27 June 2018

Coraz częściej przy budowie wymarzonego domu wykorzystywane są duże przeszklenia, które optycznie powiększają przestrzeń. Okno tarasowe jest obecne w prawie każdym projekcie domu. Ten typ okien jest coraz bardziej doceniany, ponieważ nadaje całemu budynkowi lekkości, a wnętrza zyskują na nowoczesności. W poniższym artykule wyjaśnię, jakie okna tarasowe sprawdzą się najlepiej do domu i jakie są zalety posiadania dużych okien.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy samym zakupie?

Zanim wybierzemy konkretną ofertę od danego producenta, najlepiej samemu zorientować się, co cieszy się największą popularnością. Warto skupić się nie tylko na aspekcie wizualnym, ale zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi, które również będą miały wpływ na użytkowanie naszego okna. Dzisiaj nowoczesne mechanizmy umożliwiają otwieranie skrzydeł okna na różne sposoby, poprawiając komfort użytkownikom.

To, w jaki sposób otwiera się dane okno, zależy od rodzaju zastosowanych okuć. Okna mogą posiadać trzy rodzaje otwierania:

  • rozwierane
  • uchylne
  • uchylno-rozwierane

Oprócz tego okna na taras mogą być przesuwne, obrotowe, składane czy uchylne z funkcją rozszczelnienia. W oknach o dużych przeszkleniach najczęściej stosuje się okna rozwierane lub przesuwne. Okna rozwierne są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem i często stosowanym przez kupujących. Warto zaznaczyć, że dzisiaj wymiary okien tarasowych nie są standardowe. Każde okno jest inne i musi zostać dostosowane do projektu danego domu. Polski klient jest klientem wymagającym i przykłada dużą wagę do wykończenia i materiału, z jakiego jest okno wykonane.

Wymiary i jego budowa

Okno i jego konstrukcja

Budowa okna tarasowego, źródło: materiały własne redakcji

Materiał i szyba mają znaczenie

Wiele osób obawia się sporej utraty ciepła z pomieszczeń z powodu montażu dużych przeszkleń. Jak się okazuje zupełnie niesłusznie, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich parametrów cieplnych i przy wyborze produktów dobrej jakości, okna tarasowe potrafią zagwarantować optymalną ilość ciepła. Duże znaczenie ma tutaj ilość zastosowanych pakietów szybowych. Z powodu dużego ciężaru były one zarezerwowane dla okien o wymiarach standardowych. Większe okna mają zapewnić dostęp do naturalnego oświetlenia i oddzielić pomieszczenie od zewnątrz. Okna powinny być wytrzymałe na warunki atmosferyczne i chronić przed wilgocią.

Okna tarasowe mogą zostać wykonane z PCV, drewna lub z aluminium. Profile okienne z tworzywa sztucznego dzięki zastosowaniu specjalnych usztywnień ze stali, pozwalają na osiągnięcie maksymalnej wysokości do 250 cm. Te prostokątne są bardziej wytrzymałe, niż łukowe lub okrągłe, gdzie wzmocnienia są słabsze. Gdy zdecydujemy się na okna rozwierane, warto wybrać takie, w których zamontowane okucia pozwolą na przymknięcie drzwi. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy występują przeciągi, czy gwałtowne porywy wiatru. Wybranie okien przesuwnych da możliwość zastosowania większych wymiarów szyb niż w przypadku okien rozwieranych. Wysokość takiego okna może mieć nawet 280 cm wysokości. Okna tego typu składają się z części przesuwnej i skrzydła stałego, które się nie otwiera.

Okucia, czyli istotne elementy przy wyborze okna

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych okuć okno jest w stanie bez problemu się przesunąć, nawet przy dużym ciężarze. Sporo okien balkonowych ma możliwość uchylania się. Okucia pozwalają na płynne przejście z pozycji przesuwnej do uchylnej i dodatkowo ułatwiają jego zamykanie z pozycji uchylnej. Alternatywą mogą być drzwi harmonijkowe, gdzie przy otwieraniu wszystkie elementy zostają odsunięte na bok, tworząc harmonijkę. Każde ze skrzydeł może mieć szerokość od 40 do 90 cm, dlatego po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca.

Okna tarasowe to głównie duże przeszklenia, które dobrze prezentują się we wnętrzu. Najczęściej wybierane są pakiety dwuszybowe, lecz by zmniejszyć utratę ciepła, coraz więcej kupujących wybiera okna z pakietem trzyszybowym. Przestrzenie między szybami wypełnia się gazem szlachetnym (argonem, kryptonem). Dzięki dobrym właściwościom termoizolacyjnym okna te potrafią zredukować przepływ ciepła między warstwami oszklenia i ucieczkę ciepła przez szyby w okresie zimowym. W przypadku trzech szyb współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy niż 1,2 W/m²K. Nie tylko grubość szyby ma znaczenie, gdy mówimy o oknie, które jest w stanie zagwarantować dobrą i wysoką izolacyjność. Również materiał, z jakiego zostanie wykonane okno wpływa na komfort termiczny. Profile wykonane z PCV i drewna są pod tym względem dosyć podobne.

W zależności od położenia naszego domu możemy wykorzystać promienie słoneczne do ogrzania pomieszczeń. Producenci coraz częściej podają tzw. współczynnik promieniowania. Im jest on wyższy, tym okno będzie szybciej się nagrzewać, a zyski z energii będą większe w przypadku zaciemnionych okien wychodzących na południe, południowy-zachód lub wschód.

Wskazówki przy kupowaniu okna

źródło: materiały własne redakcji

Czy okno tarasowe jest bezpieczne?

Kupując ten typ okien, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy takie okno jest bezpieczne. Okna, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń łatwiej jest sforsować. Czasami wystarczy mocniejszy nacisk na skrzydło, żeby wypchnąć je z zawiasów. Dodatkowe zabezpieczenie będzie w stanie zniechęcić potencjalnego włamywacza. Na elementy zabezpieczenia mogą się składać trwałe elementy ryglujące, które mocno trzymają skrzydło w antywłamaniowych zaczepach ościeżnicy. Warto pomyśleć o klamce z kluczykiem, która nie pozwala na otwarcie okna z zewnątrz, a dodatkowe zabezpieczenie folii antywłamaniowej jeszcze bardziej utrudnia to zadanie.

Istotny jest sposób montażu okna tarasowego, jeżeli zostanie ono zamontowane wyłącznie na piankę montażową, zamiast masy uszczelniającej, czy specjalnej taśmy, to często włamywacze, żeby otworzyć okno, przewiercają je od zewnątrz, mniej więcej na wysokości klamki i tak manipulują okuciem, żeby dało się je otworzyć.

Zakup okien tarasowych to skomplikowany proces, który może sprawić kupującemu dużo trudności. Obecnie na rynku dostępnych jest dużo opcji, które pomogą w wyborze najlepiej dostosowanego do naszego domu. Warto skorzystać z bezpłatnej porównywarki okien i skorzystać z oferty sprawdzonych i rzetelnych producentów.

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Średnia ocena: 4.14

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cennik

Okna PCV cennik wiosennych promocji 2018 (Gdzie najlepsze okazje?)

Okna pcv cennik nigdy nie jest sztywny i podlega dość regularnym zmianom. Wiosna to okres, w którym sprzedaje się znacznie więcej okien po zimowym przestoju. Dlaczego warto skorzystać z promocji? Klienci za niższą cenę mogą kupić pełnowartościowy produkt. Okna wiążą się z dużą inwestycją i wydatkami

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv allegro

Okna pcv allegro - dlaczego zakup okien przez internet jest łatwiejszy

Okna pcv allegro dają możliwość wyboru, w jaki sposób kupić okna przez Internet. Produktu specyficznego, który ma posłużyć na długi okres. Warto wiedzieć, kiedy można samodzielnie dokonać jego zakupu, a kiedy skorzystać z porównywarki.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Jakie kolory okien pcv wybrać przy zakupie dla swojego domu

Jakie kolory okien pcv wybrać przy zakupie dla swojego domu

Przy kupowaniu wymarzonych okien ważną rolę odgrywają kolory okien. Dzisiaj wszyscy producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną- od tych imitujących drewno, po ramy różnokolorowe, które nadają wnętrzu oryginalnego wyglądu.

Autor: Patrycja Gmurowska