termomodernizacja dofinansowanie w prostych krokach

Termomodernizacja dofinansowanie - sprawdź ile możesz zaoszczędzić

Autor: 07 February 2019

W Polsce około 45 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Rośnie liczba osób, u których zostają wykryte nowotwory układu oddechowego. Co roku liczba tych chorych systematycznie rośnie. Jedną z przyczyn jest zanieczyszczone powietrze, które jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

Smog- jak się przed nim bronić

Przyszłe prognozy nie są zbyt optymistyczne, ponieważ umieralność z powodu chorób układu oddechowego będzie rosnąć. Szczegóły dotyczące leczenia chorób nowotworowych znajdziesz tutaj: https://leczraka.pl/ Główną przyczyną jest niska emisja gazów i pyłów, która odpowiada za tworzenie się smogu, który zatruwa nas i środowisko. Źródłem tego problemu jest indywidualne ogrzewanie budynków, dlatego, jeśli chcemy skutecznie walczyć z zanieczyszczonym powietrzem, powinniśmy zacząć od siebie i najbliższego otoczenia.

Skala przekroczenia wartości normatywnych dla pyłu PM10 i PM2,5 i benzo(a)pirenu jest zdecydowanie wyższa niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Osiągnięcie wymaganej, dobrej jakości powietrza będzie wymagało więcej czasu, a w przypadku niedostosowania się do obowiązujących przepisów określającymi standardy powietrza nawet karami finansowymi.

Dlatego polski rząd rozpoczął działania- w programie Czyste powietrze, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie ich termomodernizacji, która będzie obejmować wymianę okien, drzwi, pieca, czy instalacji centralnego ogrzewania. Od 21 stycznia 2019 został wznowiony nabór wniosków, zobacz więcej: https://program-czyste-powietrze.pl/gdzie-wypelnic-wniosek/ Dofinansowanie obejmuje również zamontowanie baterii słonecznych czy pomp ciepła.

Termomodernizacja dofinansowanie najważniejsze informacjeźródło: materiały własne redakcji

Termomodernizacja- jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Dotację można otrzymać na inwestycje rozpoczęte, jednak nie wcześniej niż 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Sama inwestycja nie może być zakończona przed dniem złożenia wniosku. Wnioski można składać na bieżąco do odpowiedniego Urzędu Wojewódzkiego gdzie znajduje się Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, program Czyste powietrze potrwa do 2029 roku.

Wysokość dotacji zależy od kwoty poniesionych wydatków związanych z termomodernizacją, jednak limit wynosi 53 tys. zł. Poza tym kryterium jest również kwota uzyskanego dochodu miesięcznego przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym w roku poprzedzającym złożenie wniosku o dotację. Dotacja bezzwrotna może wynosić od 30 do 90% wartości inwestycji.

Ile to kosztuje?

Z perspektywy termomodernizacji przez okna ucieka około 20-25% ciepła. Ich wymianę wykonuje się głównie z uwagi na zalety użytkowe nowych okien: lepsza szczelność, lepsza izolacja, dobre wyciszenie czy estetyka. Kompleksowa termomodernizacja pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i znacznie zredukować emisję zanieczyszczeń.

Szacuje się, że prawie 72% domów jednorodzinnych jest niedocieplonych i aż 70% ogrzewanych za pomocą węgla. Przeważają głównie stare piece, o niskiej efektywności spalania i wysokiej emisji szkodliwych pyłów.* (dane MŚ). Indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych jest odpowiedzialne w 40% za emisję pyłu zawieszonego PM10 i w 78% za emisję rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Okna, które są energooszczędne, ciepłe i przede wszystkim dobrze zamontowane zmniejszają straty spowodowane kosztem ogrzewania. Nowoczesne okna mogą posiadać specjalne nawiewniki z filtrami powietrza, dzięki którym poprawi się jakość powietrza, ponieważ drobne pyłki, alergeny czy smog nie będą nawiewane do wnętrza mieszkania.

W ramach programu “Czyste powietrze” dowiesz się więcej na: https://program-czyste-powietrze.pl/ wsparcie finansowe można uzyskać na okna, które spełniają następujące warunki:

  • muszą być dopuszczone do obrotu
  • muszą mieć deklarację zgodności
  • są fabrycznie nowe
  • muszą mieć pisemną gwarancję producenta
  • mieć instrukcję w języku polskim

Termomodernizacja dofinansowanie jak uzyskaćźródło: materiały własne redakcji

Parametry ważne przy termomodernizacji

Z technicznego punktu widzenia termomodernizację najlepiej zacząć od wymiany okien. Najlepiej, gdy usuwanie starych okien i montaż zostanie zaplanowany przed samym ociepleniem ścian. W ten sposób nie zostanie uszkodzona elewacja i co najważniejsze- uda się zamontować ościeżnice w najbardziej właściwym miejscu, czyli przy samym licu ściany lub nawet poza nim.

Okna nowe, czy to z PVC, czy drewniane powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 1,1 W/(m²⋅K). Od roku 2021 jego wartość będzie musiała być jeszcze niższa. Należy zwrócić uwagę, żeby nie pomylić tego parametru ze współczynnikiem Ug, który odnosi się tylko do szyb i jest z reguły niższy.

Okna plastikowe o ramach z 8-komorowych profili mają współczynnik Uw osiągający 0,8 W/(m²⋅K). Nie gorsze parametry mają nowoczesne okna drewniane. Okna z profili aluminiowych mogą osiągać współczynnik przenikania żródeł ciepła Uw 0,8 W/(m²⋅K) pod warunkiem, że w profilu znajdzie się wypełnienie termoizolacyjne np. z pianki poliuretanowej.

Decydując się na termomodernizację, warto bliżej przyjrzeć się wskaźnikowi izolacyjności akustycznej Rw. Podawany jest on w decybelach i informuje o tym, w jaki sposób okno tłumi hałas. Im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. O szczelności okna dużo mówi również jego klasa- od 1A do 9A. Im wyższa, tym okno bardziej szczelne. Okna o klasie 1A zachowują szczelność na wodę opadową przez 15 minut, przy ciśnieniu 0 Pa. Okna klasy 9A będą szczelne przez ten sam czas przy ciśnieniu 600 Pa.

Termorenowacja to także dobra okazja do namysłu, czy z niektórych okien w ogóle nie zrezygnować, ponieważ nie zawsze są one sensownie ulokowane. Czasami znajdują się w pomieszczeniach, gdzie światło słoneczne nie jest wcale potrzebne. Jedno, czy dwa okna to już mniejszy wydatek. Można również, zamiast tradycyjnych okien zamontować tzw. fiksy, czyli tańsze okna nieotwierane.

Ciepły montaż, czyli jaki?

Przed samą termomodernizacją warto wykonać zdjęcia termowizyjne domu, wskażą one, w jakim stopniu okna przepuszczają ciepło z wnętrza budynku. Czasem okazuje się, że nie są one najgorsze pod względem izolacyjności, ponieważ widoczne są mostki cieplne na obwodzie.

Jest to dowód na to, że zostały one zamontowane w sposób nieprzystający do dzisiejszych standardów, np. bez izolacji wokół ościeżnic. Dlatego warto z tego powodu zdemontować stare okna i zastąpić je nowymi, przy okazji poprawiając błędy montażowe.

Jeśli w planach jest ocieplenie domu od zewnątrz, warto nowe okna zainstalować poza zewnętrzną powierzchnią murów. Oparcie znajdzie się na specjalnych konsolach- są to najczęściej metalowe elementy, które są przykręcane do ścian od zewnątrz budynku: pod oknem i po bokach. Z nimi łączy się ościeżnice.

Rodzaj konsoli dobiera się do ciężaru okna, przy większych oknach liczba konsoli musi być większa. Zamiast konsoli można zastosować specjalne wsporniki ze sztywnego materiału o dobrych właściwościach termoizolacyjnych- np. z pianki recyklingowej. Są one mocowane do muru, ale na klej, a ościeżnice przytwierdza się do nich długimi wkrętami.

Jeśli fachowcy nie zapomną o uszczelnieniu ramy od zewnątrz samoprzylepną taśmą wiatroizolacyjną, a od środka także paroizolacyjną, wtedy możemy mówić o pełnym powodzeniu ciepłego montażu i dobrej termomodernizacji naszego domu.

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Średnia ocena: 4.60

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cena

Okna PCV cena Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać

Okna PCV cena to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze okien. Tymczasem ceny pozornie podobnych produktów znacząco się od siebie różnią. Pojawia się pytanie — dlaczego? Dziś sprawdzamy, co wpływa na cenę okien i jak wybrać optymalne rozwiązanie. U nas znajdziesz więcej wskazówek.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV 10 najczęstszych błędów podczas zakupu

Kiedy należy wymienić okno? Niektóre symptomy są bardzo wyraźne, jak zniszczona szyba lub rama. Niekiedy jednak problemy okna PCV nie są bardzo widoczne.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Współczynnik przenikania ciepła okna

Współczynnik przenikania ciepła okna co warto wiedzieć przed zakupem

Współczynnik przenikania ciepła okna ma istotny wpływ na rodzaj zakupionych okien dla domu. Im jest on niższy tym okno generuje mniejsze straty ciepła, a pomieszczenie jest cieplejsze.

Autor: Patrycja Gmurowska