Okna pcv wymiary okien nie muszą być problemem dla kupującego

Okna pcv wymiary

czy istnieją standardowe wymiary okien?

Autor: 29 January 2018

Dzisiaj wybierając okna do swojego mieszkania lub domu, mamy dużą dowolność. Wybór materiału z jakiego, mają zostać wykonane, jest spory: PCV, drewno, aluminium. Wszystko zależy od ogólnych preferencji kupującego i stanu jego portfela. Materiał materiałem, ale równie istotne są wymiary okien, jakie planujemy kupić, o czym wielu kupujących zapomina. Obecnie wszystkie okna są wykonywane pod taki wymiar, jaki życzy sobie klient. Nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.

Czy istnieje coś takiego jak standardowy wymiar okna?

Wybierając okna, kierujemy się głównie designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał, z jakiego jest okno wykonane. Równie istotny jest wymiar okna. W przypadku wymiany okien w domu jednorodzinnym istnieje duża dowolność. Zamontować można każdy rodzaj okna, z dowolnego materiału. W przypadku budynków nowoczesnych- także okna wykonane z aluminium. Mniejsze możliwości mają mieszkańcy domów wielorodzinnych, gdzie okna muszą spełniać określone warunki. Często z góry, narzucona zostaje konkretna wielkość danego okna.

Termin “okno standardowe” zostało po raz pierwszy użyte przez producentów okien w latach 30. XX wieku i dotyczyło okien drewnianych. Pierwsze okna z PCV pojawiły się w Polsce w latach 70. Jednak ze względu na swoją cenę i słabą dostępność przegrywały z oknami drewnianymi, które były bardziej popularne od nowoczesnych jak na tamte lata “plastików”.

Jakie parametry musi mieć dobre okno?

Dzisiaj firmy produkujące okna nie mają tak rygorystycznych zasad dotyczących wymiarów okien. Większość okien jest produkowanych na wymiar odpowiadającemu potrzebom klienta. Sam podział na okna typowe i nietypowe to zabieg raczej marketingowy, mający na celu uregulowanie branży. Można jeszcze sporadycznie spotkać się z takim nazewnictwem, a okna typowe, to takie, które posiadają:

  • “sztywny” wymiar wysokości i szerokości
  • “sztywny” sposób otwierania

W pomieszczeniach, w których przebywa człowiek, według norm musi znajdować się minimalna ilość światła. Nie ma jednak przepisów, które regulowałyby parametry dotyczące okien. Zakłada się, że ilość powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic musi wynosić minimum 1:8. W innym pomieszczeniu, gdzie światło dzienne jest potrzebne ze względów na przeznaczenie 1:12.

Dobrze dobrane okna mogą z powodzeniem zmienić estetykę mieszkania oraz całą elewację budynku. Jeśli zostaną wybrane takie o małym współczynniku przenikania ciepła, czyli faktycznej izolacji i szczelności okna. Im mniejszy wskaźnik, tym okno cieplejsze. Najbardziej oszczędne okna na rynku zapewniają 0,5 U.

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Średnia ocena: 3.87

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna pcv allegro

Okna pcv allegro - dlaczego zakup okien przez internet jest łatwiejszy

Okna pcv allegro dają możliwość wyboru, w jaki sposób kupić okna przez Internet. Produktu specyficznego, który ma posłużyć na długi okres. Warto wiedzieć, kiedy można samodzielnie dokonać jego zakupu, a kiedy skorzystać z porównywarki.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna drewniane czy PCV

Okna drewniane czy PCV - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Okna drewniane czy pcv to najczęstszy dylemat osób kupujących okna. Przy podejmowaniu takiej decyzji warto wziąć pod uwagę lokalizację naszego mieszkania lub domu. Dzięki temu wybór ten będzie łatwiejszy, a okna dopasujemy do własnych potrzeb.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Wymiary okien tarasowych

Wymiary okien tarasowych - w jaki sposób wybrać najlepsze?

Okna tarasowe są dzisiaj standardem w każdym domu wolnostojącym. A wymiary okien tarasowych są dostosowywane indywidualnie. Ten typ okien jest coraz bardziej doceniany, ponieważ nadaje całemu budynkowi lekkości, a wnętrza zyskują na nowoczesności.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Jakie kolory okien pcv wybrać przy zakupie dla swojego domu

Jakie kolory okien pcv wybrać przy zakupie dla swojego domu

Przy kupowaniu wymarzonych okien ważną rolę odgrywają kolory okien. Dzisiaj wszyscy producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną- od tych imitujących drewno, po ramy różnokolorowe, które nadają wnętrzu oryginalnego wyglądu.

Autor: Patrycja Gmurowska