Okna pcv cena - jak wybrać najlepiej?

Okna PCV cena

Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać

Autor: 29 January 2018

Okna PCV cena to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze okien. Tymczasem ceny pozornie podobnych produktów znacząco się od siebie różnią. Pojawia się pytanie — dlaczego? Dziś sprawdzamy, co wpływa na cenę okien i jak wybrać optymalne rozwiązanie.

Przy wyborze okien zawsze warto udać się do kilku punktów sprzedaży, aby porównać kolejne oferty. Bardzo często okazuje się, że różnice są diametralne. Mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Skąd takie różnice? Każdy producent stosuje nieco inne rozwiązania techniczne. Poszczególne okna różnią się także najważniejszymi parametrami, takimi jak:

  • przepuszczalność światła

  • przepuszczalność ciepła

  • ochrona przed hałasem

  • trwałość

  • odporność na stłuczenie

Dlatego warto sprawdzić, jakie dokładnie parametry mają wpływ na cenę okien. A także, które z nich są ważne, by właściwie dobrać okna do własnych potrzeb.

Wygląd okna

To, jak okno się prezentuje, ma niebagatelny wpływ na jego cenę. Standardowy kolor okien PCV to biały i nie wymaga on żadnych dopłat. Kolor ten jednak nie zawsze się sprawdza. Dotyczy to szczególnie tradycyjnie urządzonych domów lub wręcz przeciwnie — tych wyjątkowo awangardowych. Możesz wówczas wybrać okna z okleiną. Klienci najczęściej wybierają te naśladujące kolor drewna. Dostępne są także okna w innych kolorach.

Jej cena to zazwyczaj 20% dopłaty w przypadku okleiny jednostronnej. Okleina z obu stron wiąże się nawet z 40% dopłatą. Jeżeli mieszkasz w bloku, dowiedz się, czy Twoja spółdzielnia wyraża zgodę na zamontowanie tego typu okien.

Okna o nietypowym kształcie są znacznie droższe niż zwykłe okna prostokątne spotykane w każdym mieszkaniu. Wynika to z nieco bardziej skomplikowanego procesu produkcyjnego. Takie okno musi też zostać wykonane na specjalne zamówienie.

Na cenę okien ma wpływ także taki detal, jak zaokrąglenie listw, które znajdują się przy szybach. Okna o nowoczesnym designie są droższe.

Ilość komór w profilu

Obecnie nawet drewniane okna nie są wykonane z litego materiału. Każde okno na rynku ma profile podzielone na komory. Im więcej komór, tym okno jest stabilniejsze. Najważniejszą jednak cechą komór jest to, że zatrzymują ciepło.

Najczęściej produkowanymi oknami są te z 5 komorami. Są stosunkowo tanie, ale mają dobre właściwości izolacyjne. Chronią nie tylko przed chłodem, ale i wilgocią. Zawierają one bowiem dodatkowe komory odwadniające.

Można także spotkać droższe okna o grubszych profilach zawierające nawet 8 komór. Warto je zamówić dopiero w momencie, w którym zależy Ci na bardzo dobre izolacji cieplnej.

Ważna jest nie tylko ilość komór, ale także grubość ich ścianek. Im więcej powietrza w komorze — tym lepsze jej właściwości izolacyjne. Droższe są także okna, które mają dodatkowe metalowe wzmocnienie w największej komorze lub wypełnione są izolacją.

Ilość i grubość szyb

Zazwyczaj okna zawierają pakiety dwuszybowe. Oznacza to, że w ramie zamontowane są 2 połączone ze sobą szyby. Oddziela je od siebie metalowa ramka, a także przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym. Są to też zwykle najtańsze wersje okien.

Na rynku dostępne są jednakże okna, w których można znaleźć większe pakiety szybowe. Znajdują się w nich 3 lub 4 szyby. Okna te są znacznie cieplejsze, a do tego świetnie wygłuszają pomieszczenie. Niestety — im więcej szyb, tym okno jest droższe. Wynika to nie tylko z samej ilości szyb, ale także konieczności zastosowania grubszego profilu.

Także i grubość szyb ma wpływ na cenę. Zwykle stosowane są szyby o grubości 3 mm lub 4 mm. Zupełnie inne szyby są stosowane w oknach „do zadań specjalnych”. Te, które mają izolować od hałasu, muszą być grubsze - nawet 6-8 mm.

Zabezpieczenie szyb

Standardowo szyba w oknie nie jest niczym powlekana. W droższych wersjach możesz jednak znaleźć laminat z folii PVB. Jest on bardzo przydatna, nie jest jednak konieczna. Najczęściej stosuje się ją w oknach na parterze, gdzie chroni okno przed stłuczeniem z zewnątrz. Jest to zatem zabezpieczenie antykradzieżowe. Na tego typu folię decydują się także rodzice mniejszych dzieci.Chroni ona bowiem także od wewnątrz.

Sposób otwierania

Najtańsze są okna stałe, czyli takie, które się nie otwierają, oraz okna uchylne. Te jednak nadają się jedynie do pomieszczeń gospodarczych. Najpopularniejsze i tylko nieco droższe są okna rozwierane i uchylno-rozwierane. Oznacza to, że okno takie można zarówno otworzyć na oścież, jak i tylko lekko uchylić. Najczęstszym rozwiązaniem są okna będące kombinacją tych dwóch rozwiązań.

Montaż

Podczas rozmowy ze sprzedawcą powinieneś zaznaczyć, iż życzysz sobie dodatkowo montaż. Zwykle wówczas cena rośnie o kilkaset złotych. W usługę wchodzi:

  • Przywóz okien

  • Demontaż i utylizacja starych okien

  • Zamontowanie nowych okien

  • Izolacja okien przy pomocy pianki montażowej.

W przypadku ciepłego montażu cena okien znacznie wzrośnie. Wynika to z dodatkowych podpór, które pozwalają na umieszczenie okna poza otworem okiennym. Należy także zastosować dodatkową warstwę ocieplenia, co wiąże się z kosztami. Warto jednak zaznaczyć, że rozwiązanie to jest niedostępne w blokach.

Jakie zatem okna najlepiej wybrać? Zwykle standardowe rozwiązanie, czyli białe okno z 2 lub 3 szybami jest najbardziej opłacalne. To zapewnia optymalne koszty zarówno zakupu, jak i późniejszego użytkowania. Kiedy należy zastanowić się nad droższymi oknami? Dopiero gdy sprecyzujesz szczególne wymagania, jak np.: okna odporne na hałas lub nietypowym wyglądzie. Wówczas dodatkowy wydatek jest opłacalny.

PorownajOkna.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Średnia ocena: 4.51

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV 10 najczęstszych błędów podczas zakupu

Kiedy należy wymienić okno? Niektóre symptomy są bardzo wyraźne, jak zniszczona szyba lub rama. Niekiedy jednak problemy okna PCV nie są bardzo widoczne.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV cennik

Okna PCV cennik wiosennych promocji 2018 (Gdzie najlepsze okazje?)

Okna pcv cennik nigdy nie jest sztywny i podlega dość regularnym zmianom. Wiosna to okres, w którym sprzedaje się znacznie więcej okien po zimowym przestoju. Dlaczego warto skorzystać z promocji? Klienci za niższą cenę mogą kupić pełnowartościowy produkt. Okna wiążą się z dużą inwestycją i wydatkami

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv allegro

Okna pcv allegro - dlaczego zakup okien przez internet jest łatwiejszy

Okna pcv allegro dają możliwość wyboru, w jaki sposób kupić okna przez Internet. Produktu specyficznego, który ma posłużyć na długi okres. Warto wiedzieć, kiedy można samodzielnie dokonać jego zakupu, a kiedy skorzystać z porównywarki.

Autor: Patrycja Gmurowska