okna pcv - jak kupować?

Okna PCV

10 błędów, których należy uniknąć przy zakupie

Autor: 21 March 2018

Kiedy należy wymienić okno? Niektóre symptomy są bardzo wyraźne, jak zniszczona szyba lub rama. Niekiedy jednak problemy okna PCV nie są bardzo widoczne. Mimo to są one na tyle poważne, że okna należy wymienić.

Oto kilka przykładów świadczących o tym, że okno wymaga wymiany.

 • Trudniejsze użytkowanie — okno nie otwiera się i zamyka lekko. Występują także drzazgi inne wady.

 • Pękanie ramy — pojawiają się nieszczelności, a okno przecieka.

 • Wyższe rachunki — wyższe rachunki za ogrzewanie mogą wskazywać, że okno jest nieszczelne. Warto także zrezygnować z okna, które trzeba coraz częściej naprawiać i konserwować — to również zwiększa koszty użytkowania.

 • Starzenie się okien - jeżeli okno jest starsze, niż 10 lat (szczególnie drewniane), warto rozważyć jego wymianę.

1. Decyzja kupna oparta tylko na cenie

Cena to bardzo istotny element. Niestety, kierowanie się tylko tym kryterium może nie być dobre.

Należy zwrócić uwagę, że w cenie okna nie zawierają się jedynie koszty części okna. Na wyższą cenę okien mają wpływ:

 • Importowanie części okien lub wykonywanie na zamówienie u podwykonawców

Producenci zazwyczaj wykonanie poszczególnych elementów okien zlecają innym firmom. Odpowiednie szyby zamawiane są w hucie, a profile okienne — u producenta zajmującego się odpowiednim formowaniem plastikowych elementów. To może sprawiać, że cena okien rośnie. Zwiększa się bowiem liczba pośredników naliczających swoje koszty. Wyższa jest cena transportu. Jeżeli producent importuje elementy spoza Unii Europejskiej, należy doliczyć także cło i inne opłaty. Wówczas cena okna może różnić się znacznie od tego wyprodukowanego w Polsce.

 • rodzaj montażu

Standardowy montaż, w którym monterzy używają jedynie pianki montażowej, nie ma większego wpływu na cenę zakupu. Istnieją jednak różne rodzaje montażu. Jeżeli zależy ci na wzmocnieniu okien, doliczana jest cena specjalnych metalowych kotew. Najdroższy i najbardziej pracochłonny jest jednak ciepły montaż okien. Wymaga on bowiem specjalnego rodzaju montowania na zewnątrz oraz dodatkowych warstw pianki izolacyjnej i ocieplenia.

 • Instalacja zlecana osobom trzecim

W przypadku, gdy sprzedawca okien współpracuje z zewnętrznymi montażystami, cena okien idzie w górę. Jest to bowiem dodatkowy koszt, który niestety w tym przypadku pokrywa kupujący.

 • Koszty ponoszone przez sprzedawcę

Sprzedawca ponosi koszty wynajmu budynku, zatrudnienia pracowników, reklamy i wiele innych. Musi to wszystko wliczyć w koszta prowadzenia firmy, a następnie oszacować cenę okien tak, by osiągać zyski. Wysokie koszty własne w tym przypadku mogą przełożyć się na znacznie wyższą cenę okien.

 • Ręczna robota to droższe okna

Masowa produkcja w fabryce sprawia, że okna są coraz tańsze. Jeżeli zdecydujesz się na ręcznie robione okna w niewielkim zakładzie, musisz liczyć się z wyższymi kosztami.

 • Znane marki proponują zwykle wyższe ceny

Zazwyczaj marki z ugruntowaną pozycją na rynku, rzeszą klientów i dobrymi opiniami mają wyższe ceny, niż te dopiero się rozwijają. Nie zawsze ma to jednak związek z jakością produktów.

2. Nowe okna pcv takie same jak stare

Sam fakt, że okna są nowe, nie sprawia, że są one znacznie lepsze, niż stare. Należy dokładnie dopasować rodzaj okien do funkcji budynku i własnych potrzeb. Mogą one zatem znacznie się różnić od starych okien. Możesz przecież wybrać okna, które będą lepiej izolowały od hałasu i zimna, albo po prostu lepiej komponowały się ze stylem budynku.

3. Zignorowanie kosztów eksploatacji okien

Koszt okien to nie tylko koszt ich zakupu. O każde okno należy dbać. Okna drewniane wymagają malowania co 5 lat. Okna PCV, czy z aluminium tego nie wymagają.

W przypadku okien drewnianych ważna też jest ich okresowy przegląd, a nawet wymiana niektórych części — jak okuć. To sprawia, że koszty eksploatacji okien rosną.

Musisz wziąć też pod uwagę koszty naprawy uszkodzeń. Zwróć uwagę, ile może kosztować wymiana zarówno całych okien, jak i poszczególnych elementów.

4. Rezygnacja z różnych przeszkleń

Nowe technologie nie omijają także przeszkleń. Standardem jest obecnie pakiet dwuszybowy. W takim zestawieniu przestrzeń międzyszybową wypełnia obojętny gaz — najczęściej argon. Warto jednak skorzystać z innych propozycji jak choćby znacznie cieplejszego pakietu trzyszybowego.

Współczesne szyby mogą być wykończone w różnorodny sposób:

 • barwione

 • z ochroną przeciwsłoneczną

 • pochłaniające ciepło

 • dekoracyjne (np.: witrażowe)

 • z ciekawą fakturą

 • z powłoką refleksyjną

Powłoki mają różnorodne funkcje. Ozdabiają, chronią prywatność, a także zabezpieczają przed promieniowaniem słonecznym.

5. Zignorowanie estetyki okien

Kupującym zwykle zależy na parametrach technicznych okien. Szukają np.: okien energooszczędnych lub przyjaznych środowisku. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne parametry i wygląd okna. Wszystkie okna powinny wyglądać tak samo. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy okna wymieniane są partiami. W takich przypadkach zawsze najlepiej kolejne okna kupować u tego samego producenta.

Styl i wygląd okna należy dopasować do stylu domu. W tradycyjnie urządzonych domach, świetnie się sprawdzą okna ze szprosami, czyli ozdobnymi listwami dzielącymi szyby na mniejsze części. Szyby bez żadnych elementów dekoracyjnych charakterystyczne są dla nowoczesnego budownictwa.

Przy wyborze okna należy także wziąć pod uwagę jego funkcjonalność. Musi być ono dopasowane do pomieszczenia, w którym się znajduje:

 • do funkcji pomieszczenia

 • do położenia w domu

 • do wielkości

Źle dobrane okno jest niewygodne w użytkowaniu i nie zapewnia dostatecznej widoczności.

6. Pominięcie bezpieczeństwa okien

Wielu kupujących nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo włamać się do domu przez niezabezpieczone okno. Tymczasem producenci proponują wiele prostych rozwiązań, dzięki którym okna staną się znacznie bardziej bezpieczne:

 • Okucia i klamki, które uniemożliwiają otwarcie okna z zewnątrz. Przy próbie podważenia zaciskają się mocniej.

 • Powłoki, które mają 2 zadania. Części z nich odbija światło, dzięki czemu niemożliwe jest zobaczenie tego, co się dzieje w środku. Istnieją również powłoki antywłamaniowe, dzięki którym nie można rozbić szyby.

 • Laminat łączący dwie szyby i zabezpieczający je przed rozbiciem.

Okien z zabezpieczeniami nie trzeba montować w całym domu. Wystarczą one jedynie w miejscach, do których jest łatwy dostęp z zewnątrz, np.: na parterze.

7. Kupno okien niedopasowanych do klimatu

Polska ma stosunkowo jednolity klimat. Niestety, w poszczególnych regionach, a nawet miastach warunki pogodowe mogą się znacznie różnić. Należy wziąć je pod uwagę przy zakupie okien.

W miejscach, gdzie jest zwiększona wilgotność powietrza, np.: na Pomorzu, lepiej nie decydować się na okna drewniane. W tego typu okna bardzo łatwo wnika wilgoć. Po dłuższym czasie okna mogą się wypaczyć, a farba może zacząć się łuszczyć.

W miejscach o dużym nasłonecznieniu okna powinny zabezpieczyć użytkowników przed nadmiarem promieni UV. Wystarczy do tego specjalna powłoka.

W regionach, gdzie często występują gwałtowne wiatry, np.: w górach lub nad morzem, warto zainwestować w okna o wzmocnionej konstrukcji. Rama powinna być odporna na podmuchy wiatru, szybę natomiast warto wyposażyć w powłokę zapobiegającą stłuczeniu szyby.

8. Samodzielny montaż okien

Nie zaleca się samodzielnej wymiany okien osobom niedoświadczonym. Zdecydowanie lepiej jest to pozostawić profesjonalistom. Obecnie znane są trzy metody wymiany okien:

 • montaż starych okien po renowacji

 • montaż nowych okien

 • wymiana pakietu szybowego

Ostatnia metoda jest niezwykle korzystna. Musisz być jednak wiedzieć, jak ją poprawnie wymienić i jak to wpłynie na kwestię ewentualnej reklamacji okna:

 • Wymiana pakietu szybowego aż 70% kosztów w porównaniu z wymianą okien

 • Pakiet szybowy może mieć nawet 10-letnią gwarancję.

 • Podczas wymiany uszczelek okno może zostać uszkodzone.

Przed wymianą okna warto skontaktować się ze specjalistą. Doradzi on nie tylko najlepszą metodę wymiany, ale także najwłaściwsze komponenty. Zlecenie wymiany specjalistom sprawi także, że okno będzie trwalsze. Zamontują oni okno z użyciem właściwych materiałów, dzięki czemu będzie ono lepiej zatrzymywać ciepło wewnątrz. A to zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

9. Zatrudnienie niewłaściwego montażysty

Firmy sprzedającej okna zazwyczaj wliczają montaż w cenę okna. Wówczas okno zamontuje pracownik firmy. Można jednak poszukać własnego montażysty. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, która firma oferuje najlepsze usługi.

Po wyborze firmy zapytaj także o referencje i konieczne certyfikaty. Będziesz miał wówczas pewność, że pracownicy mają konieczne kwalifikacje.

Poproś montera o przedstawienie wyceny. To ważne, bo będziesz wówczas wiedział, co dokładnie monter robi na miejscu. Łatwiej Ci będzie też w ten sposób porównać oferty kolejnych firm. Nie zapomnij też o poproszeniu o rachunek lub fakturę.

Warto zapytać także o gwarancję. Nie wszyscy instalatorzy jej udzielają.

10. Niewłaściwe przygotowanie pomieszczenia, w którym wymieniane są okna

Niestety, nie ma prostej i szybkiej metody montażu nowych okien niewymagającej szczegółowego planowania i przygotowania. Okolice okna należy zabezpieczyć folią malarską. Warto także przygotować miejsce na okna. Należy także pomieszczenie zabezpieczyć tak, by nie mogły do niego wejść, np.: małe dzieci. Wcześniej też sprawdź, jaka jest pogoda. Nie można montować okien, gdy jest mokre lub gdy temperatura spada poniżej zera.

Zwykle wymiana okien nie jest prosta. Wymaga najpierw sprawdzenia ofert, by znaleźć tę najlepszą. Później nierzadko trzeba znaleźć montera, który okna zainstaluje. Do całej wymiany trzeba także starannie przygotować dom. Zadanie może nieco ułatwić porównywarka okien porownajokna.pl, dzięki którym znajdziesz najlepszą dla siebie ofertę.

PorownajOkna.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Średnia ocena: 4.26

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cena

Okna PCV cena Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać

Okna PCV cena to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze okien. Tymczasem ceny pozornie podobnych produktów znacząco się od siebie różnią. Pojawia się pytanie — dlaczego? Dziś sprawdzamy, co wpływa na cenę okien i jak wybrać optymalne rozwiązanie. U nas znajdziesz więcej wskazówek.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cennik

Okna PCV cennik wiosennych promocji 2018 (Gdzie najlepsze okazje?)

Okna pcv cennik nigdy nie jest sztywny i podlega dość regularnym zmianom. Wiosna to okres, w którym sprzedaje się znacznie więcej okien po zimowym przestoju. Dlaczego warto skorzystać z promocji? Klienci za niższą cenę mogą kupić pełnowartościowy produkt. Okna wiążą się z dużą inwestycją i wydatkami

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv allegro

Okna pcv allegro - dlaczego zakup okien przez internet jest łatwiejszy

Okna pcv allegro dają możliwość wyboru, w jaki sposób kupić okna przez Internet. Produktu specyficznego, który ma posłużyć na długi okres. Warto wiedzieć, kiedy można samodzielnie dokonać jego zakupu, a kiedy skorzystać z porównywarki.

Autor: Patrycja Gmurowska