Okna energooszczędne idealne dla domów pasywnych

Okna energooszczędne

- czy to się opłaca?

Autor: 31 July 2018

Energooszczędny dom, zmywarka, żarówka, żelazko. Bycie energooszczędnym jest bardzo na czasie, a my jako konsumenci jesteśmy bombardowani coraz to nowszymi rozwiązaniami, które mają nam ułatwić codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim mają być przyjazne dla środowiska. A jak sprawa wygląda w przypadku okien energooszczędnych? Czy faktycznie ich zakup wpływa na zaoszczędzoną energię? Czy okna te są dedykowane do wszystkich domów i mieszkań? Po jakim czasie możemy być pewni, że inwestycja ta nam się zwróci? W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się oknom energooszczędnym.

Dom domowi nierówny- czyli czym ogrzewamy

Istotne jest to, czym ogrzewamy nasz dom. Warto wykonać własną kalkulację wszystkich kosztów i ewentualnych oszczędności. Okna energooszczędne mogą być montowane jedynie w pomieszczeniach, które mają dobrą wentylację. Współczesne pakiety energooszczędne nie przepuszczają wilgoci ani nie przepuszczają powietrza. Dlatego tak ważne jest, żeby systemy wentylacyjne były sprawne. Jest to ważne szczególnie w przypadku domów ogrzewanych paliwem stałym czy gazem.

Inwestorzy przykładają coraz większą wagę do energooszczędności, również w przypadku wyboru przez kupującego odpowiedniego okna dla swojego domu. Wizualnie nie widać różnicy pomiędzy oknami energooszczędnymi a takimi typu standard. Jedynie grubość zastosowanych ram w przypadku okien drewnianych jest inna, a im rama okienna grubsza, tym mniejsze przenikanie ciepła. Przy oknach wykonanych z PCV różnice te nie są aż tak widoczne.

Ważne elementy okna, które pomogą zatrzymać ciepło

Szyba to znaczący element, przy wyborze okna energooszczędnego, ponieważ w oknach tego typu stosuje się zazwyczaj pakiety trzyszybowe. Jest to gwarancją mniejszej utraty ciepła z pomieszczenia. Często stosuje się także szyby termoizolacyjne, których tafle szkła są oddzielone specjalną ramką dystansową, a w przestrzeni między nimi znajduje się gaz szlachetny, najczęściej argon. Dzięki takim zastosowaniom okno może być nawet o połowę szczelniejsze. W przypadku energooszczędnych okien drewnianych im szerszy profil okna, to mniej ciepła wydostaje się na zewnątrz.

Uszczelki są kolejnym ważnym elementem z punktu widzenia niskoemisyjności. Chociaż nie mają one aż tak dużego wpływu na współczynnik przenikania ciepła, to uszczelniają połączenie pomiędzy ruchomą częścią (skrzydłem) a ramą okienną, ograniczając dostęp zimniejszego powietrza. Okna PCV są dodatkowo zaopatrzone w uszczelki zewnętrzne w ramie okiennej. Dodatkowo można zainstalować osadzenie trzeciej uszczelki- wewnątrz profilu ościeżnicy. W oknach energooszczędnych drewnianych występuje jedna uszczelka- we wrębie skrzydła.

Współczynnik- czyli nie tylko liczby

Najczęściej wybierane są okna energooszczędne PCV. Są odporne na czynniki atmosferyczne, mają dobre parametry cieplne i są w przystępnej cenie. Oprócz tego są łatwe w montażu, eksploatacji i czyszczeniu. Jeśli mają dobrze pełnić swoją funkcję, powinny posiadać co najmniej 6 komór, ponieważ dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszych parametrów cieplnych. W przypadku pasywnych okien PCV współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy niż 0,8 W/m²K. To właśnie ten współczynnik odgrywa istotną rolę przy oknach energooszczędnych i określa przepuszczalność cieplną dla całego okna. Maksymalnie może on wynosić 1,8. Jednak większość dostępnych okien w ofertach producentów ma współczynnik na poziomie 1,2 -1,5 Uw. Im wartość jest niższa, tym mniejsza utrata energii i mniejsze koszty ogrzewania domu energooszczędnego. Produkty, które są energooszczędne, mają współczynnik na poziomie 1,2 Uw lub niższy. Najbardziej odpowiednie są te, które nie przekraczają wartości 0,8 Uw.

Okna energooszczędne opłacalne przy budowie domu

źródło: materiały własne redakcji

Okna ekonomiczne to dość kosztowne rozwiązanie. Wysoka cena najczęściej wynika z droższych kosztów produkcji takiego okna oraz faktu, że produkt ten jest teraz bardzo w trendach. Droższe będą okna wykonane z drewna niż te z PCV. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnej porównywarki, dzięki której można uzyskać korzystne oferty, bez szukania producentów. Na rynku obecnych jest tak wielu wytwórców, że sam proces ich wyszukiwania może przysporzyć dużo problemów. Poza tym mamy również pewność, że przedstawiona nam oferta będzie w pełni fachowa i stworzona przez profesjonalny zespół.

Okna energooszczędne nie dla każdego

Zakup tego rodzaju nie będzie się opłacał osobom, które mieszkają w słabo zaizolowanym domu. Im więcej musimy przeznaczyć na ogrzewanie, tym mniej opłaca się inwestować w okna energooszczędne. Nie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku starych budynków, ponieważ wtedy nasze oszczędności ciepła będą naprawdę niewielkie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła na paliwo stałe, wtedy faktycznie odczujemy korzyści z zamontowania okien pasywnych w swoim domu. Możemy być pewni, że inwestycja ta zwróci nam się po upływie kilkunastu lat. Okna te dobrze sprawdzą się w domach, gdzie jest małe zapotrzebowanie na energię grzewczą. Także zastosowanie nowocześniejszych materiałów budowlanych sprawi, że zapotrzebowanie na energię budynków jest coraz mniejsze. Na opłacalność tych okien wpływa dużo czynników indywidualnych. Okna energooszczędne mogą być montowane w pomieszczeniach z dobrą wentylacją, a systemy te muszą być w pełni sprawne.

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Średnia ocena: 4.80

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cena

Okna PCV cena Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać

Okna PCV cena to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze okien. Tymczasem ceny pozornie podobnych produktów znacząco się od siebie różnią. Pojawia się pytanie — dlaczego? Dziś sprawdzamy, co wpływa na cenę okien i jak wybrać optymalne rozwiązanie. U nas znajdziesz więcej wskazówek.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV 10 najczęstszych błędów podczas zakupu

Kiedy należy wymienić okno? Niektóre symptomy są bardzo wyraźne, jak zniszczona szyba lub rama. Niekiedy jednak problemy okna PCV nie są bardzo widoczne.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna drewniane czy PCV

Okna drewniane czy PCV - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Okna drewniane czy pcv to najczęstszy dylemat osób kupujących okna. Przy podejmowaniu takiej decyzji warto wziąć pod uwagę lokalizację naszego mieszkania lub domu. Dzięki temu wybór ten będzie łatwiejszy, a okna dopasujemy do własnych potrzeb.

Autor: Patrycja Gmurowska