Najlepsze okna dla Twojego domu, sprawdź oferty

Najlepsze okna

do Twojego domu, jak wyglądają oferty producentów?

Autor: 13 July 2018

Na rynku jest wiele różnych modeli okien, których producenci zachwalają swoje produkty, jako te, które spełnią wymogi wszystkich klientów. Oczywiście każdy kupujący chce mieć gwarancję, że kupowane przez niego okno będzie służyć jak najdłużej. Czym jednak kierować się przy wyborze tego konkretnego? Mamy kilka wskazówek, które pomogą w podjęciu decyzji, jaką jest zakup okien.

Czego oczekuję od okna idealnego?

Jednym z pierwszych pytań, jakie musi sobie zadać kupujący to, z czego jego okno ma zostać wykonane. Najczęściej wybierane są okna PCV, drugimi są okna drewniane. Rzadziej wybierane są okna aluminiowe, które wykorzystuje się głównie do budynków biurowych i domów pasywnych. W ostatnich latach możemy zaobserwować duży wzrost w technologii budowania okna. Najnowsze modele są zdecydowanie lepsze niż te montowane 10 czy 15 lat temu. Pojawiło się wiele różnych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych, które sprawiają, że w oknach jest coraz mniej do poprawienia.

W zależności od wybranego materiału ważny przy wyborze okna jest współczynnik przenikania ciepła, jest on istotny z punktu widzenia zatrzymywania ilości promieni słonecznych. Dlaczego jest on tak ważny? Oznacza on faktyczną ilość ciepła, która jest spowodowana różnicą między temperaturą wewnątrz mieszkania a tą, która przenika na zewnątrz do środka w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna. Im mniejszy, tym generuje mniej strat ciepła, a mieszkanie jest cieplejsze. Warto wspomnieć o tym, że trzeba wziąć pod uwagę nie tylko współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, ale także dla szyb. Jest on istotniejszy, gdy kupujemy okna tarasowe, które mają większe oszklenie i wiążą się z większą utratą ciepła z pomieszczenia.

Okna z PCV- dlaczego są tak popularne?

Okna PCV są gwarancją funkcjonalności i trwałości, ten typ okien jest stosunkowo tani, dlatego okna te cieszą się tak dużą popularnością. Nie są też skomplikowane w czyszczeniu i nie wymagają konserwacji. Okna PCV powinny zostać wykonane z profili klasy A o grubości minimum 3 mm. Najlepsze okna te są odporne na czynniki atmosferyczne, nie odkształcają się i są szczelne- dobrze chronią przed wiatrem oraz wilgocią. Najpopularniejsze są białe, neutralne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Dostępne są także modele w kolorze- barwione są one w masie, w odpowiednim kolorze. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kolorowych oklein, które nakleja się na okno. Na rynku dostępne są także okna oklejone jednostronnie. Sprawdzą się one zwłaszcza w mieszkaniach wielorodzinnych, gdzie zazwyczaj zewnętrzna strona okien musi być w jednym kolorze.

Warto zwrócić uwagę na kwestię związaną z bezpieczeństwem. Okna mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia jak klamki na kluczyk, folie antywłamaniowe czy mocniejsze okucia. Okna PCV jest najłatwiej zaadaptować do warunków mieszkaniowych, można zastosować w nich rolety zewnętrzne lub wewnętrzne. Każdy z producentów okien PCV posiada indywidualną ofertę dostosowaną do każdego klienta. Dlatego każdy kupujący ma gwarancję, że otrzymuje okna dopasowane do jego oczekiwań. Koniecznie trzeba przemyśleć, jakie najistotniejsze funkcje ma posiadać nasze okno. Ten typ okien jest dostępny w ofercie wszystkich producentów. Zakres cen również jest bardzo szeroki, możemy wybierać z okien tańszych, jak i tych z segmentu premium, gdzie oferowane są okna droższe, lepiej odpowiadające potrzebom bardziej wymagających klientów, którzy są w trakcie budowy swojego domu. Okna te najczęściej mają gwarancję, czy obsługę pogwarancyjną.

Charakterystyka różnych typów okien

Drewno- materiał szlachetny

W przypadku okien drewnianych, które charakteryzują się większą wytrzymałością na warunki pogodowe, ważny jest rodzaj materiału. Okna te wykonuje się z drewna miękkiego, twardego i egzotycznego, a każdy z nich ma nieco inne właściwości.

  • Okna wykonane z drewna miękkiego (sosna, świerk, modrzew)
  • Okna wykonane z drewna twardego (dąb)
  • Okna wykonane z drewna egzotycznego (meranti, majau)

Okna drewniane to szlachetne piękno, które potrafi wydobyć z pomieszczenia wszystkie jego walory. Odpowiednio dobrana kolorystyka sprawi, że okna te będą pełniły również element dekoracyjny. Ten typ okien wymaga jednak specjalnego sposobu konserwacji, dzięki któremu będą one służyć dłużej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drewna, z jakiego może zostać wykonane okno. Do wyboru są tańsze gatunki, jak i droższe, producenci zapewniają, że przy odpowiedniej konserwacji okna te są w stanie nawet przez 40 lat zachować swoje właściwości. Okno drewniane mają większą wrażliwość na wilgoć, promieniowanie słoneczne, czy inne czynniki zewnętrzne. Dlatego tak ważne jest ich systematyczne odnawianie.

Co ma do zaoferowania producent?

W Polsce są producenci, którzy zajmują się tylko i wyłącznie sprzedażą okien drewnianych. Dbając, żeby produkowane przez nich najlepsze okna odpowiadały preferencjom klienta. W ofercie dostępne są zarówno okna z droższe, czyli wykonane z lepszych gatunków drewna, jak i tych nieco tańszych. W zależności od rodzaju drewna, z jakiego ma ono zostać wykonane, poszczególne gatunki drewna będą się różnić teksturą, kolorystyką, czy rozmieszczeniem słojów. Okna wykonane z twardszych gatunków charakteryzuje większa odporność. Użytkownicy tych okien mogą cieszyć się większym wyciszaniem pomieszczeń, czy szczelnością. Nie sprawdzą się, jednak jeśli w pomieszczeniu panuje duża wilgoć.

Aluminium- nowoczesność i design

Okna aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością, wcześniej były one wykorzystywane głównie przez dużych inwestorów, ale z roku na rok ich zainteresowanie przez klientów indywidualnych budujących domy jednorodzinne rośnie. Ten typ stolarki jest najbardziej popularny, gdy konieczna jest potrzeba zastosowania dużych przeszkleń, zwłaszcza obiektów o charakterze komercyjnym. Okna aluminiowe mają wiele zalet- aluminium jest lekkie, ma dobre właściwości plastyczne, materiał jest odporny na korozję. Okna te mogą przybierać różny kształt- produkowane mogą być zarówno okna wąskie, jak i te o szerokich ramach. Profile okien aluminiowych możemy podzielić na dwie grupy:

  • zimne- mają słabą izolacyjność, najczęściej wykorzystuje się je do budynków użyteczności publicznej, odporne na działanie czynników atmosferycznych
  • ciepłe- są bardziej skomplikowane technicznie, mają jednak lepszą izolacyjność niż profile zimne. Ciepłe są połączone specjalną wkładką termiczną

Ten typ okien jest najbardziej wytrzymały na czynniki zewnętrzne, aluminium jest odporne na wilgoć, pleśń, słońce i śnieg.
Naljepsze okna dostępne są w zróżnicowanej palecie kolorystycznej. Do lakierowania profili używa się głównie lakierów poliestrowych, które występują w szerokiej gamie kolorystycznej. W poszukiwaniu okna wykonanego z aluminium warto prześledzić oferty producentów i wybrać tego, który ma największe doświadczenie. Kupujący ma wtedy pewność, że oferowany produkt spełni wszystkie jego wymagania.

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Średnia ocena: 4.67

Czytaj także

PorownajOkna - Okna pcv wymiary

Okna pcv wymiary czy istnieją standardowe wymiary okien?

Okna pcv wymiary nie muszą spełniać określonych warunków. Dziś nie istnieje “sztywny” wymiar szerokości i wysokości okna. Wyjątkiem są jedynie budynki zabytkowe, nad którymi pieczę pełni konserwator zabytków.Wybierając okna, kierujemy się designem, na kolejnym miejscu stawiając cenę i materiał.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cena

Okna PCV cena Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać

Okna PCV cena to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze okien. Tymczasem ceny pozornie podobnych produktów znacząco się od siebie różnią. Pojawia się pytanie — dlaczego? Dziś sprawdzamy, co wpływa na cenę okien i jak wybrać optymalne rozwiązanie. U nas znajdziesz więcej wskazówek.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna pcv cennik

Okna pcv cennik promocja okien 2017/2018

Okna pcv cennik w okresie zimowym to duże rabaty i promocje dla kupujących. Niska temperatura za oknem nie zachęca do takich zakupów. Już od kilku lat możemy zauważyć dużą ilość rabatów, w okresie od grudnia do lutego czy nawet marca. To dobry czas dla osób planujących wymianę okien na wiosnę.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Okna PCV

Okna PCV jak wygląda proces zakupu okien?

Wybór okna pcv to dla kupującego ogromna inwestycja do której powinien podejść rozważnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wybiorą ofertę dostosowaną indywidualnie.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajOkna - Okna PCV cennik

Okna PCV cennik wiosennych promocji 2018 (Gdzie najlepsze okazje?)

Okna pcv cennik nigdy nie jest sztywny i podlega dość regularnym zmianom. Wiosna to okres, w którym sprzedaje się znacznie więcej okien po zimowym przestoju. Dlaczego warto skorzystać z promocji? Klienci za niższą cenę mogą kupić pełnowartościowy produkt. Okna wiążą się z dużą inwestycją i wydatkami

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajOkna - Jakie kolory okien pcv wybrać przy zakupie dla swojego domu

Jakie kolory okien pcv wybrać przy zakupie dla swojego domu

Przy kupowaniu wymarzonych okien ważną rolę odgrywają kolory okien. Dzisiaj wszyscy producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną- od tych imitujących drewno, po ramy różnokolorowe, które nadają wnętrzu oryginalnego wyglądu.

Autor: Patrycja Gmurowska